Uzaya Gönderdiğimiz Bazı Hayvanlar!Uzay Çizimi

Uzaya Gönderdiğimiz Hayvanlar!

  İnsanoğlu , uzayı keşfetmeye başladığı ilk zamanlarda kendi canını önemsediğinden ilk denemelerini hep hayvanlar üzerinde denemiş. Bu sayede şu anda %1 başarısızlık oranının altında uçuşlar olmaktadır. 2020'nin Mayıs ayında SpaceX'in uzaya ilk insanlı fırlatışında 1/270 oranında bir başarısızlık oranı belirlenmiştir. Bu oranların öncüleri bana göre hayvanlardır.

 1-Meyve Sinekleri


 Uzay'a , Dünya tarafından gönderilen ilk ziyaretçiler Drosophila cinsi meyve sinekleriydi. Peki neden meyve sinekleri tercih edildi? Bunun sebebi meyve sineklerinin çok hızlı üremesi ve genomlarının %60'ının insanlar türü ile benzerlik göstermesi. Bundan dolayı uzay için bilim adamlarının önemli adaylarıdırlar.
Drosophila melanogaster - Vikipedi

 2- İnsan Dışı Primatlar

 Neden insan dışı primatlar denir? Bunun sebebi de gayet basit insanların da primat olmasıdır.
Her ne kadar uzaya çıkmak için gereken ilerlemeleri sağlayanlar primatlar da olsa ilk uzay denemeleri insan dışındaki primatlar üzerinde denenmiştir.
İnsanın Yaşayan En Yakın Akrabaları: Primat Nedir? - Evrim Ağacı

Yaklaşık 32 primat türü uzaya ulaşmıştır. Primatlar arasında ilk giden , 1949 yılında giden Rhesus makağıydı. 134 km yüksekliğe ulaşarak ekzosfere ulaştı. Fakat atmosfere girdiğinde çıkan bir hatada oluşan patlamada hayatını kaybetti.

3 - Fareler

 Fareler uzun yıllar boyunca uzayın insan fizyolojisine etkisini araştırmak için seçilen hayvanlar arasında geliyor. Nasa günümüzde farelerin üzerine bir çalışma yaptı ve farelerin düşük kütle çekimine karşı muazzam bir uyumu olduğunu gözlemledi.

 1950 yılında 137 km ile uzay boşluğuna ulaşan ilk fare isimsizdi. Ve ne yazık ki meyve sineklerinin aksine atmosfere girdiğinde roketin paraşütü yüzünden parçalandı ve Dünya'ya dahi dönemeden yaşamının sonuna geldi.

4 - Köpekler

 Diğer köpek arkadaşlarının aksine Laika adındaki köpek , yörüngeye oturmayı başaran ilk hayvandı.

 Sovyetler zamanında bir çok köpek uzaya gönderilsede bir tek Laika yörüngeye oturma işini başardı. 
 Kapsülde 7 günlük besin ve oksijen bulunduğunu söyleyen bilim adamlarına rağmen 5 saat içinde yüksek sıcaklıktan hayatını kaybetti. Anısına Moskova'da heykel yapıldı.

5 - Kaplumbağalar

  Soğuk Savaş zamanlarında Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasında olan Uzay Yarışı'nda Ruslar Zond 5 adında bir programla uzaya iki tane bozkır kaplumbağası gönderldi.

 Kaplumbağaları taşıyan kapsül Ay'ın etrafında bir tam tur attıktan sonra Dünya'ya döndü. Kapsül , Hint Okyanusu'na iniş yaptı. Ve kaplumbağalara hiçbir şey olmadığı görüldü.

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski