Türkiye Covid-19'a karşı ilaç üretti!

Sonunda üretildi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Ata bay İlaç işbirliğiyle, Covid-19 tedavisinde kullanılacak ve olumlu sonuçlar veren Favipiravir isimli ilacın yerli sentezi, Doçent Doktor Mustafa Güzel ve Zeynep Atabay Taşkent'in koordinasyonun da 32 kişilik grup tarafından yapıldı.

Ziyaretinin ardından Bakan Varank'ın konuşması :
Türk hekimlerinin Covid-19 hastalığının tedavisinde çok başarılı şekilde kullandığı Favipiravir ilacının yerli sentezini bilim insanlarımız, İstanbul Medipol Üniversitesinden Mustafa Güzel hocamızın liderliğinde geliştirdi. Atabay İlaç firması da bu ürünün ticarileşmesi için altyapısını kullandırdı.

Yerli ve milli olarak kendi sentezimizle geliştirilmiş çok önemli bir ilacı üretmiş olduk. Bunun ruhsatlandırma aşaması var. Sağlık Bakanımız, kabine toplantısında bu ilaçların hemen ruhsatlandırılması ile ilgili talimat verdiğini de söyledi. Süreçler hızlı şekilde tamamlandığında, kendi sentezimizle geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz kendi ilacımızı hem Türkiye’de kullanabileceğiz hem de ihraç edebileceğiz.


Yorum Yap

Daha yeni Daha eski