Süpernova Nedir?

76+ Supernova Hd Wallpapers on WallpaperPlay

Süpernova Nedir?

 Süpernova , enerjisi (gücü) bitmiş olan büyük yıldızların şiddetli patlaması ile oluşan duruma verilen addır. Süpernova'lar patlamaları çok şiddetli olduğundan ortaya yüksek miktarda enerji yayılır. Süpernova patlamaları sırasında yüksek miktarda enerji ortaya yayıldığından bulundukları gök adalarda aşırı bir aydınlanma yaşanır.

Süpernovalar'ın Patlama Sebepleri

 Süpernovalar'ın patlamasında birkaç etken rol oynayabilir. Bu patlama sebeplerinden birisi nükleer füzyon tepkimeleridir. Kütlesi belirli bir ölçekten yüksek olan yıldız , sıcaklığı artması ile karbon füzyonu başlar ve bunun sonucunda yıldız patlayarak yok olur.

 Bir diğer süpernova patlaması etkeni ise büyük kütleli yıldızların içe çökmesiyle oluşur. Yıldızların içlerindeki basınç kendi kütleçekimlerini yenemediklerinde yıldızlar çökmeye başlar.

Süpernovalar'ın Bilinen Tarihi

Bilinen ilk süpernova patlaması MS 185 yılında Çinli astronomlar tarafından kayıt edilmiştir ve adı SN 185 ' dir. Daha sonra kayıtlara geçen bir diğer süpernova patlaması 1054 yılında Çin ve Japon astronomların kayıtları ile günümüze gelmiştir. 1054 yılında olan Yengeç Bulutsusu bu süpernova sonucunda oluşmuş olup , bize uzaklığı 7000 ışık yılı olmasına rağmen aylarca Venüs'ten daha parlak gözüktü ve iki yıl boyunca gözle görülebildi. Şu ana kadar gözlemlenebilmiş en parlak süpernova 18 Eylül 2016 yılında R Quimby ve P.Mondol tarafından keşif edilen SN2006 gy ' dir. 

Süpernova Türleri Nelerdir?

 Süpernova patlamalarının çeşitleri vardır. Türler Ia, Ib, Ic, IIn, II-L, II-P olarak adlandırılır. En şiddetli süpernova patlaması Ia'dır. Bu patlamaların önemi parlaklıklarıyla ilgilidir. Bu çeşit süpernova patlamalarında çıkan maksimum ışık hemen hemen aynıdır. Bu sebeple uzayın herhangi bir bölümünde yaşanan patlama sonrasında Dünya'dan gözlemlenebilen ışıkla uzaklığı saptanabilir.

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski