Samanyolu Galaksisi Neden Sarmal Şeklinde!?


Samanyolu Galaksisi Neden Sarmal Şekilde?
Galaksiler izlendiğinde evrenin ne kadar devasa boyutta olduğunu anlayabiliyoruz. Ancak bu devasa boyut sınırsız bir boşluk olabilir mi tartışılır konulardan bir tanesidir. Gezegenimizden evrende bulunan diğer yıldız kümelerine bakıldığı zaman bazılarının yumurta veya yuvarlak biçimli olduğunu görünebiliyor. 
Ama galaksilerin 3’te 2’sinden daha fazlası disk şeklindedir. Bu durum yıldızların mega plak üzerinde hareket edermişçesine düz yörüngeye sahip olduğunu bizlere yansıtıyor. Bütün disk şeklinde ki galaksiler bizim samanyolu galaksimize nitekim benziyor. O galaksilerde de yıldızların bir araya gelmesi sonucunda sarmal kollar meydana geliyor.

Sarmalların Oluşma Sebepleri Nelerdir?
Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre bir galaksi devamlı şekilde uydu galaksilerin ağır bombardımanı altındadır. Herhangi bir galaksi diğer bir galaksinin yanında veya içerisinde geçtiğinde ortaya çıkan kuvvet, çeşitli şok dalgalarına neden oluyor. Bu durum ise yıldızların merkezi etrafında dönen uzun ve ince şekiller oluşturmasına destek oluyor.
Aslında bu durum, disk içerisinde çekimsel şekilde ilerleyen bir titreşim şeklinde de açıklanıyor. Galaksiler yaşlandıkları zaman bu denli düzensiz durumlar giderek artıyor. Önceden ince, dairesel ve nispeten homojen biçimde olan disk kalınlaşarak bozulma aşamasına geçiyor. Elbette bu sürecin doğal olduğu da söyleniyor. 
Tüm bu galaksiler kendilerini sarmal biçime dönüştürmeye çalışıyor fakat öteki yandan kendilerini sarmala dönüştüren şeylere devamlı çarpıyorlar. Samanyolu galaksisi, ince yapısı ile anlaşılacağı üzere bu süreç için henüz başlarında diyebiliriz. Ama bu duruma etki eden faktörler işi değiştirebiliyor. Daha küçük olan birçok galaksi artık bize çarpıyor. 
Bu çarpış kozmolojik bir zaman ölçeğinde gerçekleşiyor. Bu galaksilerden bir tanesi Sagittarius cüce galaksi olarak biliniyor. Bu galaksi samanyolu galaksisine bize kıyasla diğer kısmında yani diske aşağı taraftan çarpıyor. Uzmanlar tarafından yapılan simülasyonlara göre bugün görülen sarmalın sorumlusu çarpışma olabileceği kanısıdır.
Ancak önümüzde daha çok büyük çarpışmaların beklendiği zamanlarda var. Çekimin etkisi sayesinde Andromeda galaksisi üzerine hızlı bir şekilde yaklaşıyoruz. Öyleyse bu çarpışma ile birlikte neler olacak? Sorusu ortaya çıkıyor. Çarpışma iki diski yok edecek ve bütün sistem eliptik kütle biçimini alacak. Aman bunun olmasına bir milyar yıldan daha fazla süre bulunuyor.

1 Yorumlar

  1. Çok güzel bir bilgi. Bu türden yazılarınızın devamını diliyorum...

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski