Playstation 5 Tanıtımı / Bilim Mahzeni


PlayStation 5 resmen tanıtıldı! Sony beklenen bombayı patlattı! İşte yeni  PS5 ve çıkacak oyunlar… - Teknolojiden Son Dakika Haberler

Playstation 5 Tanıtım


Playstation markası, 25 yıldır oyunculuk yapan insanların bir nevi oğluydu, hatta bildiğimiz üzere birçok kez değişti. Oynamak için harcanan tüm saatlerin ayrılması, yenilgi ve yenilginin hüznü, bir oyuncunun asla unutamayacağı bir yerdir. Sony'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni PlayStation 5, 11 Haziran saat 23: 00'da artık bir sır olmaktan çıktı. Ben de bunun üzerine hemen bir makale patlatmalıyım dedim.
Sony'nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5'i piyasaya sürdü. İnternette, korona virüsünün patlak vermesi nedeniyle alınan önlemler dünya çapında dikkat çekti. Milyonlarca kişi 5 dile çevrilen PS5 sunumunu izledi. İki saatlik tanıtımda PS5 özellikleri, tasarımı ve ilk resmi ortaya çıktı. PlayStation 5 kısa bir süre önce Dikey Tasarım olarak Siyah Beyaz olarak DualSense olarak piyasaya sürüldü. Duyuru, "Grand Theft Auto 5" ve diğer pek çok oyunun PS5'te çıkacağını duyururken, "NBA 2K21" bu sonbaharda PlayStation 5'te görücüye çıkacak. Şimdi gelin Playstation 5 in içeriğinden bahsedelim;

 

Playstation 5 Tasarım

Yukarıda söylediğim gibi dikey olarak tasarlanmış PlayStation 5 oyun konsolu güzel bir görünüme sahiptir. Konsolun üst kısmı mavi LED aydınlatmaya sahipken, disk versiyonu biraz şişmiş bir tasarıma sahiptir. Her iki konsolun tasarımı da çok benzer. Sadece disk olmayan sürümde, tasarımın daha ince ve daha güzel göründüğünden bahsedelim.

Playstation 5 Özellikleri

İşlemci: 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU, 3,5 GHz desteği bu özelliği Playstation 5 in en dikkat çekici özelliği olduğunu da vurgulamak istedim.
RAM: 16 GB GDDR6 RAM bu özelliği de en güçlü özelliği olarak sıralamadadır. Özelliğin artı yönü eski oyunlardan daha hızlı ve daha akıcı oynama keyfi sunacaktır.
Ses: Tempest 3D güzel bir duyum sağlayacaktır.
Grafik İşlemci: AMD Radeon RDNA 2, Işın izleme hızlandırma desteği, 2,23 GHz'e kadar değişken frekans bu özellik sayesinde Playstation 5 8K özellik sergileyebilecektir.
Oyun Diski: 100 GB/DİSK’e kadar Ultra HD Blu-ray bu disk zaten bekleniyordu.
Depolama: 825 GB SSD, 5,5 GB/sn okuma hızı bunun yanı sıra Ayrıca harici depolama için kullanılabilecek ek bir USB bağlantı noktası vardır.
Video Çıkışı: 4K 120 Hz, 8K, VRR desteği (HDMI 2.1) yukarıda belirttiğim üzere 8K özelliğini burada görüyorsunuz. Ama bunu kullanmak için televizyonunuzun tabi ki de desteklemesi gerekiyor.
Ayrıca ek özellik olarak eklemek istediğim ve önemli bir konu olduğunu düşündüğüm şey şu ki;
Yeni konsollarda, PS4 ve PS4 Pro oyunları eski oyun modunda oynanabilir. Ray Tracing desteğinin konsolda sağlanacağı biliniyor, ancak kullanım kapsamı bilinmiyor. Bu özellik sadece küresel aydınlatma için değil, aynı zamanda gölge, ses ve yansıma amaçları için de kullanılacaktır.

 

Dual Sense

Sony, PlayStation 5 denetleyicisi DualSense aracılığıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. "Paylaş" düğmesini "Oluştur" olarak değiştirdiğini açıklayan kontrolör, farklı el şekillerine sahip birçok oyuncu tarafından test edildi ve bu şekilde en iyi uyum elde edildi. DualSense'in titreşim seviyesi de daha yüksek olacaktır. Bu titreşim seviyeleri oyun sahnesine göre değişir. Ayrıca L2 ve R2 tuşlarındaki açıların değiştirildiğini de gösterir. Bunun nedeni, bu tuşların baskıya yanıt vermesidir.

Playstation 5 Oyunlar

Herkesin oyunlardan pek haz etmediği ve kimsenin beklentisini karşılamadığı, oyunlardan çok fazla etkilenmediği ve şu anda böyle güçlü bir oyun makinesinin gücünü etkilemeyen oyunları tanıtmadıkları için Sony bu konuda dikkat etmelidir. Yaklaşık 71 oyunun çıkacağını bildiren Sony bu oyunlardan patlama yapamaması biz oyuncuları ve satıcıları üzdü diyebiliriz. Bu 71 oyunun içinde popüler oyunlar da var fakat oyuncular daha farklı oyunları denemek ve yetişkin çerçevesinde oynanacak oyunları beklediğini söyleyebiliriz.

Playstation 5 Fiyatı

Sony PlayStation 5 in satış fiyatı henüz belli değil ve kesin satış tarihi henüz bilinmiyor. Ağustos ayındaki ikinci büyük olayda PS5'in satış fiyatının net olması bekleniyor. PlayStation 5 in yaklaşık 500 $ 'a satması bekleniyor. Türkiye de ise vergilerle birlikte daha pahalı bir fiyata satılması bekleniyor. Ve bu da açıkçası biz oyuncuları her zaman üzen taraf oluyor.

Umarım herkesin istediği gibi bir görünüm, oyun sağlığı, grafik, akıcılık, ses sistemi ve hassasiyet olur…Yorum Yap

Daha yeni Daha eski