Gökyüzünün Merak Edilenleri!

Gökyüzünün Merak Edilenleri
Starry Night Sky Wallpapers Photo For Desktop 1920x1080 px 607.94 KB (With  images) | Night sky photos, Night sky wallpaper, Starry night wallpaper

Gökyüzü ve gök bilimleri birçok kişi tarafından her zaman için merak ve kapsamlı araştırma konusu olmaktadır. Birçok öğrenci bu konularda araştırmalar yapmaktadır. Gök bilimleri ve evren hakkında açıklamalar yapmak gerekirse;
 
 Evren Nedir?
 
 Evren var olan her şey anlamına gelen aynı zamanda yıldızlar, gezegenler, galaksi, karadelikler, uzay ve sonsuz boşluktan meydana gelmiş bir oluşumdur. Yaşadığımız, gördüğümüz, duyduğumuz her olay evren içinde bulunmaktadır. Ayrıca evren ışık dalgaları, sıcaklık dalgaları, manyetik alanlar, yüksek enerjili parçacıklar da içerir. Yaklaşık olarak evren % 5' maddeden oluşmakta geriye kalan kısmı ise enerji ve boşluktan oluşmaktadır.
 
 Evrende Bulunan Galaksiler
 
 Evrende birçok galaksi bulunmaktadır. Bu galaksilerden normal boyutlara sahip olanlar Samanyolu gibi galaksilerdir. Samanyolu gibi boyutlarda bulunan galaksiler 50 milyardan başlayarak nerdeyse bir kaç trilyona kadar uzanan sayıda yıldızlara sahiptir. Bunlar aslında büyük galaksi olup normal boyutlardadır. Bunların yanında bir de cüce galaksi de bulunmakta olup yaklaşık bir kaç milyon ile 15 milyar arasında değişen yıldızlara sahiptirler. Buna bağlı olarak evren çok çeşitli yıldız sayılarına sahip galaksi içermektedir.
 
 Evren ve Uzay
 
 Dünya ile diğer gökcisimleri arasında bulunan sonsuz boşluğa verilen isime uzay denir. Uzayda milyonlarca gök cismi ve yıldızlar bulunduğu tahmin edilmektedir. Yaklaşık olarak uzay ortalama sıcaklığı -270 derecedir. Dünyamızdaki zaman kavramı gibi bir konuya uzay sahip değildir. Bu sonsuz boşluğa sahip olan uzay ile ilgili birçok teori bulunmakta olup geniş kapsamlı araştırmalara rağmen uzay sonsuz boşluğunun sınırları bilinememektedir.


 
 Paralel Evren Nedir?
 
 Çoklu evren kavramına kozmoloji, kuantum mekaniği ve felsefede rastlanmaktadır. Evren teleskop ile gözlemlenebilen yaklaşık 93 milyar ışık yılı genişliğinde bulunmaktadır. Fakat evren, hipotezsel olarak çoklu evrenin küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu çoklu evrenler var olan her şeyi mekan, zaman, madde ve enerji ile birlikte fizik kanunlarını kapsar. Bu evrenlere paralel evrenler ve ya alternatif evrenler de denilmektedir.
 
 Çoklu evren kavramı ile genelde bilinen gözlemlenebilir evrenin potansiyel farklı sürümleri ve buna bağlı olarak farklı farklı tarihleri (geçmiş ve gelecekleri) kastedilmektedir.
 Yorum Yap

Daha yeni Daha eski