Gizemi Asla Çözülemeyen Tunguska Olayı!

Tunguska Olayı | Bilim Mahzeni
Tunguska Olayı esnasında  yok olan ağaçlar

Olayın Başlangıcı!

  30 Haziran 1908 gününün sabah saatleriydi. Orta Sibirya göklerinde seyretmekte olan kocaman bir alev yumağı görüldü. Ufukta temas ettiği yerde büyük bir patlama oldu. 2000 kilometrelik bir ormanlık bölgeyi yerle bir etti ve temas etmesiyle binlerce ağacı yakması bir oldu. Yerkürenin çevresini iki kez dolaşan bir atmosferik şok yarattı. Ardından iki gün süreyle atmosfere öylesine incecik bir toz yayıldı ki , olay yerinden 10.000 km ötede kalan Londra'da sokaklara düşen ışık parçacıkları altında kitap okunabiliyordu.
 
  O zaman ki Rusya'daki çarlık hükümeti Sibirya'nın az gelişmiş Tunguska bölgesindeki bu olayı önemsemedi. Sovyet Devrimi'nden 10 yıl sonra , olay yerini incelemek üzere bir heyet gitti. Oradakilerle yaptıkları konuşmalara ait izlenimlerden bazıları :

  '' Sabahın erken saatlerinde çadırda herkes uyurken , birden içindeki insanlarla birlikte çadır havaya uçtu. Tekrar yeryüzüne düştüklerinde aile bireylerinin tümü ufak tefek yara bere almıştı. Fakat Akulina ile İvan bayılmışlardı. Kendilerine geldiklerinde , büyük bir gürültü duydular ve çevrelerinde ormanın yanıyor olduğunu , büyük bir bölümünden geriye bir şey kalmadığını gördüler. ''

 '' Tunguska'da tarladaydık ... Arabaya atın birini bağlamıştım. İkinci atı da bağlarken sağ yanımda büyük bir gürültü koptu. Birden geriye baktım ve gökte alevler içince uçan uzunca bir cisim gördüm. Bu cismin ön bölümü kuyruk bölümünden daha genişti , rengi de gündüzleri yakılan ateş rengindeydi. Güneşten bir kaç kez büyüktü , fakat güneş kadar parlak olmadığından insan gözünü dikip bakabiliyordu. Alevlerin arkasından toz gibi bir bulut izliyordu. Çelenk gibi küçük daireler bırakıyordu ardından. Mavi kuyruklar da görünüyordu... ''

  İşte bu olay ''Tunguska Olayı'' diye bilinir. Bilginlerden bazıları , anti-maddenin yeryüzündeki olağan maddeyle çarpışınca , parçalanıp gamma ışınları biçiminde ortadan kaybolduğu görüşünü savundular. Fakat bulunduğu yerde radyoaktivite bulunmamasından bu tezin yanlış olduğunu kanıtlıyor. Bazı bilginler ise küçük bir kara deliğin Sibirya'nın doğusundan geçip gittiğini savunuyorlar. Futbol sahası uzunluğundaki ve bir milyon ton ağırlığındaki bu cisim saniyede 30 km , saatte de 100.000 km'yi aşan bir hızla yol almıştır.

Kaynak : Carl Sagan / Kozmos
  

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski