Bilgisayarınız 5 Dakika İçerisinde Ele Geçirilebilir!?


Bilgisayarınız 5 Dakika İçerisinde Ele Geçirilebilir!

Bilgisayar, hayatımızda pek çok şey paylaştığımız ve her konuda destek aldığımız teknolojik alettir. İnternetinde güçlenmesiyle birlikte bilgisayarlar artık kendilerini tamamlayarak çok farklı durumlara gelebilmiştir. İş konusunda, fikir konusunda, eğlence konusunda ve daha onlarca konu hakkında bize yardımcı olur.
Fakat bununla birlikte elbette çeşitli türden riskleri de yanında taşıyor. Bu risklerden en dikkat çekeni ise bilgisayarın ele geçirilmesidir. Çünkü artık teknoloji ilerledikçe internet korsanlığı arttı. Bu nedenle çeşitli virüsler veya işlemler sayesinde bilgisayarınız ele geçirilerek tüm bilgiler alınabilir.
Eğer bilgisayarınız korunaklı değilse bu riskin altında sizlerde bulunuyorsunuz demektir. Uzmanlar tarafından açıklanan habere göre milyonlarca bilgisayarı etki altına alabilecek yeni çeşit bir güvenlik açığı belirlendi. Böylece bilgisayarınız sadece 5 dakika içerisinde ele geçirilebilir.

Eset Firması Milyonlarca Bilgisayar Sahibini Uyardı

Tüm dünyada milyonlarca bilgisayara etki edebileceği öngörülen, siber korsanlara açık hale getiren yeni türden güvenlik açığı tespiti yapıldı. Özellikle 2011 ve 2020 seneleri arasında Intel aracılığıyla üretimi gerçekleşen Thunderbold isimli donanıma sahiplik eden bilgisayarları etkileyen güvenlik açığı, bilgisayarları 5 dakikada ele geçirtebiliyor.
Bu uyarı siber güvenlik kuruluşlarından bir tanesi olan Eset aracılığıyla gerçekleşti. Eset firması, kötü amaçlı olan saldırılara karşı fırsat veren önemli bir açığa oldukça dikkat çekti. Söz konusu olan güvenlik açığının Hollanda’da yer alan Eindhoven Üniversitesi’nde çalışan güvenlik araştırmacısı Björn Ruytenbereg aracılığıyla belirlendiği açıklandı.

Bağlantı Noktalarında Yüksek Zayıflık Görüldü

Eset, Björn Ruytenberg’in yapmış olduğu tüm araştırmalara sıkı takibe aldı. Araştırma sonuçlarından Intel aracılığıyla 2011-2020 seneleri arasında piyasaya sürülen Thunderbolt isimlin donanımın bağlantı noktalarında yüksek zayıflık riski olduğu bulundu.
Güvenlik açığı söz konusu seneler arasında üretim gören cihazları etkisine aldığı, Windows ve Linux işletim sistemlerinde daha az etkisi olduğu belirlendi. Fakat MacOS kullanılan cihazlar için hiçbir sorun olmadığı açıklandı.

Bilgisayardan 5 Dakika Ayrılmak Yeterli

Tespiti yapılan yöntemle bilgisayarlardan veri çalmayı planlayan siber korsanlar birkaç dakika da cihaza ulaşım sağlayabiliyorlar. Böylece istedikleri tüm önemli bilgileri alabiliyorlar. Björn Ruytenberg ise ortaya çıkardığı güvenlik açığı hakkında şu şekilde konuştu;
·       Arka plakayı söken, kısa bir süre zarfında farklı cihaz takan ve yazılımı tekrardan programlayan kötü amaçlıların bilgisayarlara tam olarak erişim sağlayabilirler.
Kullanıcılar, bilgisayarları yanından sadece 5 dakika ayrılsa bile bu durum için yeterli olduğu söylendi. Parola ve şifre koymanın ise hiçbir şekilde işe yaramadığı gibi siber saldırı gerçekleştiğinde iz dahi bırakılmadığı vurgulandı.

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski